Trávenie a probiotiká BrainMax
Najpredávanejšie
Probiotiká sú dôležité na udržanie rovnováhy črevnej mikroflóry čo ide ruka v ruke spolu s celkovým trávením. Zvlášť pri zaťažení organizmu antibiotikami a narušenie črevnej mikroflóry je potreba vyvážiť probiotikami. V ponuke môžete nájsť ako probiotiká, tak doplnky stravy slúžiace na podporu trávenia.
Trávenie je metabolický biochemický proces, ktorého cieľom je absorpcia živín z potravy. Potrava je rozkladaná na jednoduchšie menšie látky, ktoré môžu byť telom absorbované. Celý tráviaci proces a zdravie gastrointestinálneho traktu môžeme z veľkej časti ovplyvniť a tým aj zmierniť nepríjemné príznaky, ktoré často spôsobuje ako nedostatočná funkcia enzýmov, tak aj nevyvážený mikrobióm.
Proces trávenia a ako ho podporiť
Trávenie začína už v ústach, kedy slinné žľazy produkujú tráviace enzýmy, rozkladajúce počas žuvania zložitejšie molekuly škrobu na jednoduchšie. Enzým zvaný amyláza štiepi škroby (komplexné uhľohydráty) na cukry, ktoré telo môže ľahšie absorbovať. Sliny tiež obsahujú enzým lipázu, ktorý štiepi tuky. Z úst potrava putuje do žalúdka, kde sa mieša so žalúdočnou kyselinou (kyselina chlorovodíková), ktorá má na starosť štiepenie bielkovín. Žalúdočná kyselina je potrebná na aktiváciu endogénnych tráviacich enzýmov, správne trávenie potravy a uvoľňovanie živín (najmä vápnika, horčíka, železa, vitamínu C, vitamínu B12 a folátu) a hlavne na ochranu pred patogénmi. Potrava so žalúdočnou kyselinou sa potom presunie do tenkého čreva, ktoré stimuluje uvoľňovanie črevnej šťavy obsahujúcej pankreatické enzýmy (kde sa produkuje väčšina enzýmov) hydrogénuhličitan sodný a žlč. Táto črevná šťava sa mieša s potravou a spolu s enzýmami ju spoločne rozkladá. To umožňuje vstrebávanie živín do krvi cez tenké črevo.
Trávenie prebieha v žalúdku a v čreve, preto je vhodné mať tieto orgány z gastrointestinálneho traktu v kondícii. V tejto kategórii sme pre vás pripravili tráviace enzýmy, probiotiká, prebiotiká, ale aj komplexné doplnky stravy na hojenie črevnej bariéry.
Probiotiká nie len po antibiotikách
Asi vieme, že je vhodne zaradiť probiotiká po užívaní antibiotík. Úlohou antibiotík je zničiť škodlivé baktérie, ktoré spôsobujú dané ochorenie. Avšak antibiotiká nepoznajú rozdiel medzi škodlivými a zdraviu prospešnými baktériami. Následne tak ničí všetko, z čoho sa náš mikrobióm skladá. Preto je užívanie probiotík po alebo počas antibiotickej kôre zásadné - probiotiká pomôžu znovu osídliť črevný mikrobióm a nastolia tak rovnováhu. Probiotiká by ste mali užívať aspoň 2 hodiny po užití antibiotík.
Užívanie probiotík nesúvisí len s liečbou antibiotikami, ale ako už vieme, mikrobióm ohrozuje aj nezdravá strava plná priemyselne spracovaných potravín alebo vyprážaných jedál. Ak trpíte nadúvaním, zápchou alebo naopak hnačkou, zhoršeným trávením, kožnými vyrážkami, ekzémami, alergiami, mali by ste zvážiť suplementáciu probiotík. To isté platí v prípade opakujúcich sa kvasinkových infekcií alebo pri nadmernej konzumácii alkoholu. Na pozore by sa mali mať aj fajčiari, pretože fajčenie výrazne mení zloženie črevného mikrobiómu a „správanie“ baktérií.