Spánok
Čo o spánku vieme?
Pri spánku sa deje hneď niekoľko procesov, ktoré sú pre telo nevyhnutné. Nielen, že sa regenerujú tkanivá, produkujú sa hormóny a cez obličky sa odplavujú toxické látky, ale tiež sa regeneruje pamäť a rozvíjajú sa kognitívne schopnosti. Spoločne s tým sa obnovuje aj naša psychika od emočného vypätia a stresu, ktorý máme cez deň.
Za noc by ste sa mali dostať do 5 spánkových cyklov REM. Jeden spánkový cyklus trvá 90 minút. Vynásobte to piatimi spánkovými cyklami a máte 7,5 hodín spánku. Z týchto informácií možno teda súdiť, že optimálna dĺžka spánku je medzi 7,5 až 8 hodinami.
Štatistiky hovoria jasne: Priemerný dospelý spí v noci asi 7 hod. 33% populácie spí 6,5 hodín za noc. Nie je potom divu, že sa ľudia cítia často podráždení a nesústredení. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí spia v priemere menej ako 6 hodín, priberú počas šiestich rokov dvojnásobnú váhu oproti ľuďom, ktorí v noci spia 7 až 8 hodín. Ani viac spánku nemusí byť lepší. Ľudia, ktorí spia viac ako 9 hodín, majú podobný problém s tukom ako ľudia, ktorí spia menej ako 6 hodín. Viac o spánku si prečítajte tu...
Najčastejšími príznakmi nekvalitného spánku je stres, nedostatok fyzickej aktivity, alebo aj pracovné smeny, kedy je vplyvom nepravidelného pracovného procesu narušený biologický rytmus spánku. V organizme ho narúša nepravidelné vyplavenie hormónu melatonínu, ktorý sa vytvára v žľazách s vnútornou sekréciou v čase, keď sa zotmie. V prípade, že sme vystavení modrému svetlu zastaví sa aj syntéza melatonínu.
- Optimalizujte miestnosť, v ktorej spíte.
- Minimalizujte rušivé zvukové podnety dB.
- Znížte expozíciu modrého svetla - pomôcť môžu okuliare blokujúce modré svetlo
- Vyhnite sa večernému cvičeniu.
- Obedňajší odpočinok maximálne 30 minút.
- Doprajte si ľahkú večeru.
- Naučte sa chodiť spať a vstávať každý deň v rovnaký čas.