Probiotiká a Prebiotiká
Najpredávanejšie
Dostatočná prítomnosť probiotík v tenkom čreve je nevyhnutná pre správne fungovanie čriev a pomáha predchádzať zápalovým procesom v čreve. Môžu udržiavať črevá zdravá tým, že bráni rastu škodlivých baktérií, posilňujú črevnú bariéru po narušení chorobou alebo lieky. K svojmu životu a rastu potrebujú prebiotiká.
Probiotiká nie len po antibiotikách
Asi vieme, že je vhodne zaradiť probiotiká po užívaní antibiotík. Úlohou antibiotík je zničiť škodlivé baktérie, ktoré spôsobujú dané ochorenie. Avšak antibiotiká nepoznajú rozdiel medzi škodlivými a zdraviu prospešnými baktériami. Následne tak ničí všetko, z čoho sa náš mikrobióm skladá. Preto je užívanie probiotík po alebo počas antibiotickej kôre zásadné - probiotiká pomôžu znovu osídliť črevný mikrobióm a nastolia tak rovnováhu. Probiotiká by ste mali užívať aspoň 2 hodiny po užití antibiotík.
Užívanie probiotík nesúvisí len s liečbou antibiotikami, ale ako už vieme, mikrobióm ohrozuje aj nezdravá strava plná priemyselne spracovaných potravín alebo vyprážaných jedál. Ak trpíte nadúvaním, zápchou alebo naopak hnačkou, zhoršeným trávením, kožnými vyrážkami, ekzémami, alergiami, mali by ste zvážiť suplementáciu probiotík. To isté platí v prípade opakujúcich sa kvasinkových infekcií alebo pri nadmernej konzumácii alkoholu. Na pozore by sa mali mať aj fajčiari, pretože fajčenie výrazne mení zloženie črevného mikrobiómu a „správanie“ baktérií.
Akým probiotikám dať prednosť?
Probiotiká delíme na rôzne kmene, kedy každý kmeň hrá svoju rolu v našom mikrobióme. Podľa počtu a druhov jednotlivých kmeňov je dobré aj probiotiká vyberať. Pri výbere si všímajte či probiotiká obsahujú kmene streptococcus thermophilus, lactobacillus, saccharomyces boulardii a bifidobaktérium.
Pri výbere kvalitných probiotík, dbajte na to, či obsahujú aj prebiotiká. Prebiotiká tiež podporujú rast zdraviu prospešných baktérií v črevách a navyše určité prebiotiká môžu u ľudí, ktorí sú obézni, znížiť hladinu inzulínu, triglyceridov a cholesterolu. Prebiotiká môžeme nájsť v koreni čakanky, inulínu, koreňovej zelenine, artičoku, v cibuli alebo cesnaku. Prebiotickú vlákninu môžete na etiketách nájsť pod označením FOS (fruktooligosacharidy), čo sú jedny z najznámejších prebiotík.