Prechladnutie
Najpredávanejšie
Aj napriek tomu, že budujeme silnú imunitu, môže sa stať, že nás občas ochromí chrípka alebo nejaké iné krátkodobé prechladnutie. Pomocou niektorých doplnkov môžeme priebeh ovplyvniť a čiastočne zmierniť jeho prejavy. V tejto sekcii Vám ponúkneme tých najúčinnejších pomocníkov v boji proti prechladnutiu.
Čo spôsobuje prechladnutie?
Prechladnutie alebo ochorenie horných dýchacích ciest spôsobujú vírusy - konkrétne rhinovíry, ktorých môže byť až 200 rôznych druhov. Tie stoja až z 80% za všetkými typmi prechladnutia. S príznakmi prechladnutia sme sa najskôr stretli všetci: nádcha často sprevádzaná kašľom, bolesti v krku, poprípade zvýšená teplota.
Ako sa prechladnutiu brániť a tipy na okamžitú pomoc
Určite každý zažívame dni, kedy sa jednoducho necítime vo svojej koži. Prechladnutie nás môže nemilo prekvapiť a preto Vám predstavíme tipy, ako zmierniť jeho príznaky a čo najrýchlejšie sa nachladnutia zbaviť.
Medzi tie najdôležitejšie doplnky stravy, ktoré poskytujú okamžitú pomoc môžeme určite zaradiť:
- Vitamín C - U toho je preukázané, že má schopnosť mierniť priebeh chrípky alebo prechladnutia.
- Oreganový olej - pokiaľ pociťujete bolesť v krku v tomto výborne pomáha oreganový olej. Ten pochádza z divokého oregána. Rastliny, z ktorej sa následne extrahuje olej. U oreganového oleja boli zistené antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Ako už vieme, prechladnutie je spôsobené vírusmi. Preto pri prvých príznakoch prechladnutia a bolesti v krku stačí pár kvapiek zmiešať s lyžičkou olivového oleja a prehltnúť.
- Vitamín D3 - tento vitamín patrí medzi ostrieľaných pomocníkov a pre správne fungovanie imunitného systému je skutočne nenahraditeľný.
- Omega - omega 3 mastné kyseliny znižujú zá***lovosť v tele a tým sú prospešné pri akútnom prechladnutí.
- Šalvia - podobne ako oregánový olej pôsobí aj šalvia. Tá je veľmi často pridávaná do zmesi byliniek, ktoré uľavujú od kašľa.
TIP: Šalviový čaj - 2 lyžičky suchej alebo drvenej šalvie (alebo asi 6 čerstvých lístkov šalvie), 1-1/2 lyžice citrónovej šťavy, štipku kajenského korenia, 1 lyžica medu (alebo podľa chuti).
Pridajte šalviu do veľkého hrnčeka. Do šálky nalejte 1 šálku vriacej vody (prosím vriacu vodu) a nechajte 10 minút lúhovať. Pridajte zvyšné prísady a premiešajte. Znovu zahrejte. Čaj by mal byť podávaný horúci.
Okrem doplnkov stravy, ktoré telo využije ako efektívnych pomocníkov, môžete aj vy sami telo podporiť. A ako?
- Spite - určite už vieme, že kvalitný spánok je hlavnou zbraňou, ako si vybudovať silný imunitný systém. Vo chvíli, keď sa telo stretáva s chorobou je spánok o to viac dôležitý
- Smrkajte - pokiaľ sa jedná o tzv. vodnatú nádchu, je dobré smrkať, tým predchádzate iným problémom, ktoré nahromadené hlieny môžu spôsobiť. Pokiaľ nemôžete dýchať a máte "upchatý nos" nesmrkajte na silu. Pocit upchatého nosa je spôsobený opuchom sliznice, ktorú smrkaním nijak neovplyvníte.
- Jedzte len ľahké jedlá a vývary - zrejme nie je náhoda, že v čase prechladnutia na jedlo nemáme príliš chuť. Organizmus to má veľmi dômyselne vyriešené, pretože v čase prechladnutia nie je dobré zaťažovať črevo. V tomto čase voľte ľahké jedlá, ktoré obsahujú dostatok ovocia a zeleniny a ideálnou voľbou sú vývary s kosťou, ktoré dodajú silu, energiu a podporia črevný mikrobióm. Z príloh môžete zaradiť ryžu alebo quinou.
- Pite teplé nápoje - bylinkové čaje sú v čase prechladnutia ideálnou voľbou. Môžete si vybrať napríklad tulsi čiže bazalku posvätnú. Skvelý pomocník v boji proti prechladnutiu je zázvor, ten môžete samozrejme využiť čerstvý, alebo prášok z neho, ktorý môžete mať doma po ruke vždy už od prvých príznakov prechladnutia.
TIP: Vyskúšajte tento osvedčený tip na nápoj v čase prechladnutia alebo chrípky. Jedná sa o zmes tulsi, lyžička ajwainu - slovensky koptská rasca, lyžička mangového prášku, štipka soli a hrsť listov mäty, ktorá sa varí spoločne vo vode po dobu 10-15 minút. Môže byť konzumovaný teplý alebo vlažný.