Okuliare blokujúce modré svetlo
Najpredávanejšie
Okuliare vhodné na nosenie kvôli blokácii modrého svetla a optimalizácii cirkadiánneho rytmusu. Dokážu blokovať až 100% škodlivého modrého svetla. Blokujú spektrum o vlnovej dĺžke 380 až 500 nm. Nosením okuliarov blokujúcich modré svetlo pred spaním môžete zlepšiť spánok, zdravie (skrze vyplavenia melatonínu, najsilnejšieho antioxidantu) a rannú energiu.
Modré svetlo a jeho vplyv na kvalitu spánku
Modré svetlo, rovnako ako ostatné farby, je všade okolo nás. Toto svetlo sa nemusí vždy javiť ako modré, pretože ho možno miešať aj s inými farbami. Svetlo je tvorené kombináciou rôznych vlnových dĺžok naprieč viditeľným spektrom a konkrétna skladba týchto vlnových dĺžok vytvára v našich očiach signály, ktoré potom vnímame ako konkrétnu farbu. Slnko vyžaruje modrú zložku svetla tiež, podobne ako žiarivky a žiarovky. Avšak nejde o totožné modré svetlo, ktoré na nás pôsobí z obrazoviek. Naše oči sú vybavené vrstvami, ktoré nás chránia pred určitými druhmi svetla. Rohovka a šošovka napríklad chránia citlivú sietnicu v zadnej časti oka pred poškodením UV lúče. Tieto vrstvy neprepúšťajú modré svetlo. Vystavenie modrému svetlu z digitálnych obrazoviek je však neprirodzeným zdrojom so zlou svetelnou skladbou. A navyše pri obrazovkách niektorí ľudia trávia väčšinu dňa.
Aby sme sa skutočne cítili každý deň nabitia energiou, je odporúčané dodržiavať okolo 7 hodín kvalitného spánku. Bohužiaľ sa odhaduje, že najmenej dve tretiny populácie na celom svete toto odporúčanie nezvládajú dodržať. Potom klesá celková produktivita cez deň a nastupuje napätie, únava a stres. Z dlhodobého hľadiska platí, že pokiaľ bežne spíme menej ako 6 hodín denne alebo nedodržiavame zásady pre zdravý spánok, v ktorom sa pravidelne striedajú jeho fázy a nie je narušené vyplavovanie hormónov, poškodzujeme z dlhodobého hľadiska svoje zdravie.
Čo je cirkadiánny rytmus a prečo sú okuliare k blokácií modrého svetla dnes tak dôležité?
Dnes oproti dobe našich babičiek sa stretávame s enormným prívalom modrého svetla okolo nás. Či už sa jedná o zariadenie produkujúce múdre telefóny, PC, tablety alebo televízie. Tak aj počas noci k nám prúdi svetlo z verejného osvetlenia a v mestách aj svetlo z okolitých budov. Svetlo, ktoré preniká k vašim očiam cez sietnicu potláča produkciu melatonínu, čo je hormón navodzujúci spánok. Melatonín sa v mozgu vyplavuje keď nie sú oči vystavené akémukoľvek svetlu. Úloha melatonínu je signalizovať mozgu, že je čas zaspať. Potlačením produkcie melatonínu sa narúša schopnosť zaspať a ovplyvňuje tak aj celkovú kvalitu spánku.
Cirkadiánny rytmus sú také naše biologické hodiny. Telo vďaka tomuto veľmi prepracovanému mechanizmu presne vie, kedy má byť aktívny, a kedy zapojiť všetky orgánové systémy, vrátane mozgu, ktorý oveľa lepšie funguje vo chvíli, keď sme dobre oddýchnutí. S prichádzajúcim večerom a nocou spúšťa svoje regeneračné a obnovovacie procesy. Odpočíva telo i myseľ, aby všetko bolo pripravené do nového dňa. Ak je tomu opačne, stretávame sa cez deň veľkou únavou, zlou koncentráciou, poruchami pamäti, roztržitosťou a zlou náladou. Následkom toho večer nemôžeme zaspať a v noci sa častejšie budíme.
Okuliare určené na blokáciu modrého svetla sa nosia dve hodiny pred spaním, aby nebola potlačená produkcia vlastného melatonínu. Okuliare nám týmto pomáhajú presvedčiť mozog, že aj napriek tomu, že sa pozeráme na televíziu, je už tma a bude čas ísť spať.
Podľa čoho vyberať okuliare k blokácií modrého svetla?
Okuliare je dobré vyberať podľa toho, v ktorú dennú dobu ich chcete používať. Okuliare s blokáciou 80% a vyššie sú určené výhradne na večerné používanie, pretože pomáhajú blokovať všadeprítomné modré svetlo, ktoré bráni produkcii melatonínu v mozgu. Tým, že modré svetlo blokujeme, začne produkcia melatonínu a tým docielime lepšie, rýchlejšie zaspávanie a tiež kvalitnejší a hlbší spánok. Okuliare s 15-30% blokáciou sú určené predovšetkým ako ochrana zraku pred pôsobením modrého svetla, ktorému sme často v práci vystavovaní niekoľko hodín.