Kozmetické oleje
Kozmetické oleje majú vo svojom prírodnom zložení širokú škálu každodenného využitia. Od olejov, ktoré napomáhajú v starostlivosti o vlasy a pokožku, tiež hydratujú a vyživujú, sú účinné v boji proti vráskam, jazvám alebo akné.
Rastlinné kozmetické oleje pre pokožku, pleť a vlasy
Rastlinné oleje už dávno nie sú súčasťou iba našej kuchyne. Dnes sa celý rad olejov používa ako v starostlivosti o pokožku, pleť aj vlasy. Pre pleť majú tieto oleje predovšetkým vyživujúce a ochranné vlastnosti. Chránia pokožku pred nepriaznivými vplyvmi počasia, ale taktiež majú biochemickú ochranu. Tá zabraňuje dehydratácii pokožky a pomáha pokožke tvoriť ochranný film.
Oleje určené na každodenné použitie - ako vybrať ten vhodný?
Než sa dostaneme k samotnému zloženiu a druhom jednotlivých olejov, platí viac ako u čohokoľvek iného, že treba vnímať aký typ pleti máme. To isté platí pri pokožke celého tela. Pokiaľ máme pokožku, ktorá má tendenciu sa viac mastiť, treba tiež starostlivý výber oleja, pretože inak by ste si viac uškodili ako pomohli. Olej by nemal byť tak hutný. Ak máte naopak pokožku, ktorá má sklony k vysušeniu, môžete voliť hutnejšie oleje. Tiež je rozdiel pokiaľ sa jedná o mladú pleť alebo o pleť zrelú. Aj na to je potrebné brať ohľad.
S blížiacim sa letom určite využijete kúzlo marhuľového oleja, ktorý pokožku upokojí od slniečka a je vhodný pre šupinatú pokožku. Pokiaľ chcete pleť cielene hydratovať, vyberajte z olejov ako je arganový, slivkový a šípkový. Pre zrelú pleť odporúčame zaradiť opunciový olej. Ten patrí medzi najvzácnejšie a aj najdrahšie rastlinné oleje. Má vlastnosti, ktoré ocenia ľudia zo zrelou pleťou. Rýchlo vstrebáva kožou a jeho antioxidačné a hydratačné vlastnosti prispievajú k oddialeniu predčasného starnutia pokožky, pomáhajú rozjasniť pleť, vypnúť vrásky a zlepšiť pružnosť pokožky.
V starostlivosti o pleť by sme nemali zabudnúť na vody ako je obľúbená levanduľová alebo ružová. Levanduľová voda má hydratačné a ošetrujúce vlastnosti. Je vhodná pre suchú a citlivú pleť a taktiež je výborná pre detskú pokožku. Ružovú vodu môžete voliť vtedy, ak potrebujete pleť upokojiť a efektívne regenerovať.
Je dôležitá BIO certifikácia?
U kozmetiky a produktov, ktoré si denne nanášame na pokožku je kvalita bezpochyby to najdôležitejšie. A pri olejoch to platí dvojnásobne. Rastliny, ktoré rastú bez zásahov chemikálií si bez obáv môžeme nanášať na pleť a okrem toho majú tieto produkty oveľa viac výživných látok ako sú vitamíny a antioxidanty. Niet teda pochýb, že priebeh pestovania jednotlivých rastlín má vo výsledku zásadný vplyv na to, aký kvalitný kozmetický olej bude.
Pri BIO produktoch je tiež výhoda fér prístupu čo sa týka ľudí, ktorí sa na produkcii plodín podieľajú. Produkty ako je kokosový olej, arganový olej alebo bambucké maslo pochádzajú často z krajín tretieho sveta. Tieto skvosty k nám putujú cez pol sveta a my si tak pohodlne môžeme dopriať všetky výhody týchto olejov. Bez fér prístupu k týmto ľuďom, by toto všetko bolo len ťažko možné.
BIO certifikácia je takou zárukou, že na tieto aspekty bolo v priebehu výroby pamätané. To však neznamená, že produkty, ktoré BIO certifikáciu nemajú sú zlé. Pokiaľ je na produkte uvedený ako pôvod, pestovanie, zber a spracovanie, je to minimálne dobrý začiatok.
Spracovanie - aká je najšetrnejšia metóda?
Teraz sa bližšie pozrieme akými metódami môžu byť kozmetické oleje spracované. Ak sa pozriete na kvalitné olivové oleje, môžete si všimnú metódy spracovania, ktoré sa označuje ako "lisované za studena". To je metóda, ktorá nás zaujíma aj pri kozmetických olejoch, pretože sa jedná o najšetrnejšiu metódu spracovania, ktorá z rastliny alebo samotných plodov dostane to najdôležitejšie, ale zároveň si zachováva všetky cenné bioaktívne látky, kvôli ktorým si konečný produkt obľúbite.
Ostatné metódy zahŕňajú buď lisovanie za tepla alebo chemickou extrakciou. Od tej radšej ruky ďalej. Ide o metódu, ktorá na výrobu oleja využíva rozpúšťadlá ako je hexán, pentán alebo heptán. Ak výrobca neuvádza, akou metódou bola rastlina spracovaná, zrejme sa bude jednať o tieto dve metódy. A tu nám opäť môže pomôcť označenie BIO certifikácia, ktorá tieto metódy spracovania vylučuje.