Zinok bisglycinát a nevoľnosť? Príčiny a riešenia

Zinok je esenciálny minerál, ktorý sa podieľa na stovkách enzymatických reakcií v tele. Ovplyvňuje imunitný systém, hojenie rán, tvorbu hormónov, zdravie pokožky, nechtov aj vlasov. Z dôležitých dôvodov sa preto často dopĺňa formou doplnkov stravy. Jednou z najobľúbenejších foriem je zinok bisglycinát. Ide o chelátovanú formu, kde je zinok viazaný na dve molekuly aminokyseliny glycínu. Táto väzba zabezpečuje vysokú vstrebateľnosť a šetrnosť k tráveniu, čo ho robí ideálnym aj pre osoby s citlivejším zažívacím traktom. 

Napriek tomu sa môže stať, že niektorí ľudia pociťujú nevoľnosť po požití zinku na lačno. Tento jav nenaznačuje nekvalitný produkt, ale skôr slabšie trávenie.

Prečo zinok na lačno môže spôsobiť nevoľnosť?

Mnoho ľudí zaznamenalo, že im po užití zinku na prázdny žalúdok býva nevoľno, prípadne pociťujú tlak v oblasti žalúdka. Nie je to nič výnimočné – zinok je silne reaktívny minerál, ktorý môže dráždí žalúdočnú sliznicu, najmä ak je žalúdok prázdny. Táto reakcia býva navyše zvýraznená pri nízkej hladine žalúdočnej kyseliny, čo je stav, ktorým trpí pomerne veľa ľudí, často ani o tom nevedeli. Paradoxne môže byť práve chronicky znížená tvorba žalúdočnej kyseliny (tzv. hypochlorhydria) príčinou nevoľnosti aj zlého vstrebávania zinku, pretože žalúdok nemá dostatočne kyslé prostredie na rozpustenie a aktiváciu minerálov.

Ak je trávenie spomalené alebo narušené (napríklad kvôli stresu, zlej strave alebo mikrobiálnej nerovnováhe v črevách), býva sliznica tráviaceho traktu citlivejšia na látky, ktoré by inak problém nerobili. Zinok je potom vnímaný telom ako „dráždivý prvok“, čo sa prejaví práve nevoľnosťou alebo tlakom.

(Slovenčina) BrainMax Digestive Magic

Zinok ako test trávenia u športovcov

Zaujímavé je, že v niektorých športových kruhoch sa zinok na lačno používa ako jednoduchý „diagnostický nástroj“ pre odhad stavu trávenia. Ak človek zinok bez problémov zvládne na lačno, naznačuje to, že má s najväčšou pravdepodobnosťou dobrú tvorbu žalúdočnej kyseliny a fungujúce tráviace procesy. Ak mu však po zinku nie je dobre, môže to byť známka toho, že tráviaca sústava nefunguje optimálne.

Tento test samozrejme nie je nijako vedecky štandardizovaný, ale ako orientačný ukazovateľ sa javí byť užitočným – športovci alebo biohackeri ho často využívajú ako signál, že je potrebné zamerať sa na zlepšenie trávenia, posilnenie žalúdočnej kyseliny alebo optimalizáciu črevného prostredia.

Optimálny stav znamená: dostatok žalúdočnej kyseliny, dobre fungujúce enzýmy a zdravá črevná mikroflóra. V takom prípade telo zinok zvládne bez problémov a využije jeho potenciál na maximum. Ak telo zinok zvláda, je to dobrý signál nielen pre absorpciu tohto minerálu, ale aj pre celkový stav tráviaceho traktu.

(Slovenčina) (83)

Ako riešiť problémy s trávením zinku?

Ak je vám po zinku zle, nie je nutné sa ho hneď vzdať. Skôr je vhodné zamerať sa na optimalizáciu trávenia. Príčiny môžu byť:

  • nízka hladina žalúdočnej kyseliny
  • oslabená funkcia tráviaceho traktu
  • narušený črevný mikrobióm 

Čo môžete urobiť?

  • Podporiť tvorbu žalúdočnej kyseliny – Napríklad pomocou jablčného octu (1 lyžička do vody pred jedlom) alebo doplnkov s betaínom HCl. To pomôže nielen s trávením zinku, ale aj ďalších minerálov a bielkovín.

  • Zaradiť tráviace enzýmy – Ak je trávenie celkovo spomalené alebo oslabené, môžete zvoliť enzýmové doplnky, ktoré uľahčia rozklad živín a uľavia tráviacej sústave.

  • Zamerať sa na zdravie čriev – Strava bohatá na fermentované potraviny (kyslá kapusta, kefír, kimchi) a prebiotickú vlákninu podporí zdravú črevnú mikroflóru, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri vstrebávaní živín.

  • Užívať zinok s jedlom alebo po jedle – Ideálna je kombinácia s ľahko stráviteľným pokrmom obsahujúcim trochu tuku, ktorý navyše podporí vstrebateľnosť niektorých vitamínov a minerálov.

Aj pri dodržaní týchto tipov platí, že každý organizmus je iný. Niekto zinok bez problému zvládne aj na prázdny žalúdok, iný ho znesie jedine s jedlom. Dôležité je počúvať svoje telo a prípadne hľadať kombináciu, ktorá bude dlhodobo fungovať.

(Slovenčina) BrainMax Zinc Co…

Záver

Nevoľnosť po zinku nenaznačuje, že by bol zinok zlý – naopak, je to signál, že trávenie potrebuje podporu. Zinok bisglycinát je špičkovou formou s výbornou vstrebateľnosťou a šetrným pôsobením, čo potvrdila aj nedávna štúdia.1 Ak však trávenie nefunguje ideálne, ani ten najlepší zinok nebude fungovať tak, ako by mohol.

Zlá reakcia na zinok je preto príležitosť – signál tela, že je čas venovať pozornosť tráveniu. A to nielen kvôli zinku, ale kvôli celkovému zdraviu. Ak problémy so znášanlivosťou zinku pretrvávajú, odporúčame konzultáciu s odborníkom, ktorý pomôže nájsť príčinu a cestu k zlepšeniu.

 

1Devarshi, P. P., Mao, Q., Grant, R. W., & Hazels Mitmesser, S. (2024). Comparative Absorption and Bioavailability of Various Chemical Forms of Zinc in Humans: A Narrative Review. Nutrients, 16(24), 4269.

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: