S príchodom jesene prichádza aj tekvicová sezóna, ktorá v kuchyniach a na trhoch prináša túto farebnú a výživnú plodinu. Tekvice sú skvelou surovinou, ktorú možno využiť na mnoho spôsobov – od polievok až po dezerty. Pozrime sa, čo tekvice vlastne sú, odkiaľ pochádzajú, aké druhy sú najznámejšie a aké výhody nám ich konzumácia prináša.
Čo sú tekvice z botanického hľadiska?
Tekvice patria do čeľade tekvicovitých (Cucurbitaceae), čo je rodina zahŕňajúca aj ďalšie plodiny ako cukety, melóny a uhorky. Botanicky je tekvica ovocie, vyvíja sa z kvetu rastliny a obsahuje semená. Konkrétne ide o typ plodu nazývaný pepo, čo je charakteristické pre tekvicovité rastliny, ako sú tekvice, cukety alebo uhorky. V kulinárstve je však tekvica obvykle považovaná za zeleninu kvôli jej použitiu predovšetkým v slaných pokrmoch. Tekvice sú jednoročné rastliny s plazivými stonkami a obvykle veľkými, srdcovitými listami. Tekvice pochádzajú z tropických a subtropických oblastí a majú rady teplo. Rýchlo rastú a sú náchylné na mráz, preto je ich pestovanie časovo obmedzené na teplejšie mesiace roka.
História a rozšírenie pestovania tekvíc
Tekvice boli pestované už pred viac ako 7 000 rokmi v oblasti dnešného Mexika a Strednej Ameriky. Domorodé kmene používali nielen samotné plody, ale aj semená a šupky. Pôvodné tekvice neboli tak chutné ako moderné odrody – boli menšie, tvrdšie a horké, ale postupom času sa vyšľachtili sladšie a jemnejšie varianty. S príchodom Európanov do Ameriky sa tekvice rozšírili aj do Európy a následne do ďalších častí sveta. Tekvice boli oceňované nielen pre ich výživové hodnoty, ale aj pre ich dlhú trvanlivosť, čo bolo dôležité v dobách, keď neboli dostupné moderné metódy uchovávania potravín.
Dnes sa tekvice pestujú po celom svete, najväčšími producentmi sú USA, India, Mexiko a Čína. Tekvice sú veľmi prispôsobivé a môžu rásť v rôznych klimatických podmienkach, ak majú dostatok slnka a tepla. V Európe je pestovanie tekvíc obľúbené najmä v strednej a východnej časti, kde sa tešia veľkej popularite nielen na tanieri, ale aj ako dekorácia.
V mnohých krajinách sa tekvica stala ikonickým symbolom jesene, najmä vďaka sviatku Halloween, kedy sa z nich vyrezávajú tzv. „Jack-o'-lanterns“.
Najznámejšie druhy tekvíc
Existuje mnoho druhov tekvíc, líšiacich sa tvarom, veľkosťou, farbou aj chuťou. Medzi najznámejšie patria:
- Tekvica Hokkaido (Cucurbita maxima) – jedna z najpopulárnejších druhov, známa svojou sladkou chuťou a pevnou dužinou, ktorá sa pri varení nerozpadá.
- Maslová tekvica (Cucurbita moschata) – má jemnú, maslovú chuť a je ideálna do polievok a pečených pokrmov.
- Tekvica špagetová (Cucurbita pepo) – pri pečení sa jej dužina rozpadá na vlákna podobné špagetám, čo z nej robí zdravú alternatívu k cestovinám.
- Obria tekvica (Cucurbita maxima) – pestuje sa hlavne do súťaží o najväčšie plody, ale je vhodná aj na zaváranie a tekvicové pyré.
Benefity konzumácie tekvíc
Tekvice sú nielen chutné, ale aj veľmi zdravé. Tu sú niektoré z hlavných zdravotných prínosov konzumácie tekvíc:
- Bohaté na vitamín A: Tekvice obsahujú veľké množstvo beta-karoténu, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A. Tento vitamín podporuje zdravie očí, imunitný systém a zdravú pokožku.
- Nízko kalorické a bohaté na vlákninu: Tekvice sú nízkokalorické, čo ich robí ideálnymi pre tých, ktorí chcú udržať alebo znížiť svoju váhu. Vláknina podporuje trávenie a dlhodobý pocit sýtosti.
- Vysoký obsah antioxidantov: Beta-karotén a vitamín C pôsobia ako silné antioxidanty, ktoré pomáhajú telu bojovať proti voľným radikálom a znižujú riziko chronických chorôb.
- Podpora srdca: Vďaka obsahu draslíka a vlákniny môže pravidelná konzumácia tekvíc prispievať k zdraviu srdca tým, že pomáha regulovať krvný tlak.
- Zdravé tuky v semiačkach: Tekvicové semienka sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú protizápalové účinky a podporujú zdravie srdca a mozgu.
Kulinárske využitie tekvíc
Tekvice sú veľmi všestranné v kuchyni a možno ich použiť na mnoho spôsobov. Medzi najbežnejšie spôsoby prípravy patria:
- Polievky: Tekvicová polievka je jedným z najobľúbenejších spôsobov, ako tekvicu pripraviť. Tekvica sa varí s cibuľou, cesnakom, zemiakmi a korením, a potom sa rozmixuje do krémovej konzistencie.
- Pečenie: Pečená tekvica s korením, ako je škorica alebo muškátový oriešok, je výbornou prílohou alebo základom pre šaláty.
- Dezerty: Tekvicové koláče a tekvicové muffiny sú obľúbené dezerty najmä v americkej kuchyni, kde sa tekvicové pyré používa ako základ pre sladké pečenie.
- Pyré a zaváraniny: Tekvicové pyré možno ľahko zavárať a používať do polievok, dezertov alebo ako základ pre rôzne omáčky.
- Špagetová tekvica: Už spomenutá špagetová tekvica sa pečie a používa ako náhrada cestovín, čo je skvelá voľba pre tých, ktorí hľadajú bezlepkové a nízkokalorické alternatívy.
Tri jednoduché recepty z tekvice
Tekvicová polievka
Ingrediencie:
- 1 menšia tekvica Hokkaido
- 2 zemiaky
- 1 mrkva
- 1 cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 l zeleninového vývaru
- 2 lyžice olivového oleja
- Soľ, korenie, muškátový oriešok, zázvor
Príprava:
- Opečte nakrájanú cibuľu a cesnak na oleji.
- Pridajte nakrájanú tekvicu, zemiaky a mrkvu.
- Zalejte vývarom a varte, kým zelenina nezmäkne.
- Rozmixujte polievku dohladka, dochuťte soľou, korením, muškátovým orieškom a zázvorom.
Pečená tekvica
Ingrediencie:
- 1 tekvica Hokkaido
- 2 lyžice olivového oleja
- Soľ, korenie, rozmarín
Príprava:
- Tekvicu nakrájajte na mesiačiky, vydlabte semienka.
- Pokvapkajte olivovým olejom, posypte soľou, korením a rozmarínom.
- Pečte pri 200 °C asi 25-30 minút, kým tekvica nezmäkne a nezíska zlatavú farbu.
Tekvicový koláč
Ingrediencie:
- 500 g tekvicového pyré
- 2 vajcia
- 100 g cukru
- 200 ml smotany
- 1 lyžička škorice
- 1 balenie krehkého cesta
Príprava:
- Zmiešajte tekvicové pyré, vajcia, cukor, smotanu a škoricu.
- Cesto vyvaľkajte a vložte do formy.
- Pečte pri 180 °C asi 45 minút, kým náplň nestuhne.
Záver
Tekvice sú jesennou potravinou, ktorá je bohatá na živiny a má široké využitie v kuchyni. Od zdravých polievok po chutné dezerty, tekvice sú skvelou voľbou, ako obohatiť svoj jedálniček. Navyše prinášajú mnoho zdravotných výhod, takže ich konzumácia je nielen chutná, ale aj prospešná.