Starostlivosť o pery v zime: Ako ich udržať zdravé a hebké?

Zima je obdobím, kedy sú naše pery vystavené extrémnym podmienkam – studenému vetru, mrazu a suchému vzduchu v interiéroch. To všetko vedie k ich vysušovaniu, praskaniu a nepríjemnému napnutiu. Aby sme týmto problémom predišli, je nutné zabezpečiť perám dôkladnú starostlivosť ako zvonka, tak zvnútra. Ako na to?

1) Ochrana pier pred zimným chladom

Hydratácia a bariérová ochrana: Pery sú citlivé, pretože nemajú mazové žľazy, ktoré by ich prirodzene zvlhčovali. Preto je nevyhnutné vytvoriť na nich ochrannú vrstvu, ktorá zabráni strate vlhkosti. K tomu slúžia balzamy s hydratačnými a výživnými zložkami, ako je bambucké maslo, včelí vosk, jojobový olej alebo lanolín.

UV ochrana aj v zime: Hoci je slnko v zime menej intenzívne, jeho UV žiarenie stále pôsobí na pokožku pier, najmä pri pobyte na horách. Používanie balzamu s UV filtrom pomáha predchádzať ich vysúšaniu a predčasnému starnutiu.

Zlozvyky, ktoré perám škodia: Časté olizovanie pier vedie k ich ešte väčšiemu vysúšaniu, pretože sa voda na ich povrchu rýchlo odparuje. Dôležité je tiež neškrabkať suché pery jazykom alebo prstami, aby sa nepoškodila ich jemná pokožka.

(Slovenčina) BrainMax Activated B-Complex

2) Prírodné prostriedky pre hydratáciu a regeneráciu

Ak chcete starostlivosť o pery podporiť prírodnými metódami, existuje niekoľko osvedčených ingrediencií, ktoré pomáhajú hydratovať, regenerovať a chrániť jemnú pokožku pier.

  • Bambucké maslo – Hĺbkovo vyživuje a regeneruje pokožku pier vďaka vysokému obsahu vitamínov A a E, ktoré podporujú obnovu buniek. Bambucké maslo výrazne zlepšuje hydratáciu pokožky a pôsobí ako účinný prírodný zvlhčovač.1 Má hustú, ale dobre rozotierateľnú konzistenciu, ktorá na perách vytvára ochranný film, bez toho aby ich nadmerne zaťažovala. Okrem toho je hypoalergénne, takže je vhodné aj pre citlivé pery náchylné na podráždenie a praskanie.
  • Včelí vosk – Tvorí ochranný film a zabraňuje odparovaniu vlhkosti, čím pomáha udržiavať pery dlhodobo hydratované. Vďaka svojej pevnej konzistencii sa často používa ako základ balzamov na pery, ktoré poskytujú dlhotrvajúcu ochranu. Okrem toho obsahuje prírodné antioxidanty, ktoré podporujú regeneráciu pokožky.
  • Jojobový olej – Je ľahký a dobre sa vstrebáva, zanecháva pery vláčne a hebké. Štruktúra jojobového oleja sa podobá prirodzenému kožnému mazu, takže sa ľahko vstrebáva a pomáha obnoviť prirodzenú ochrannú bariéru pier. Obsahuje esenciálne mastné kyseliny, ktoré podporujú pružnosť a zdravie pokožky.
  • Med Med podporuje hojenie rán tým, že vytvára vlhké prostredie, znižuje bakteriálnu záťaž a urýchľuje regeneráciu tkaniva vďaka svojim protizápalovým a antioxidačným vlastnostiam.2 Stačí naniesť tenkú vrstvu na pery a nechať chvíľu pôsobiť – pery budú hydratované a hladké.
  • Kokosový olej Zvláčňuje pery a chráni ich pred vonkajšími vplyvmi, ako je chlad, vietor alebo suchý vzduch. Kokosový olej pomáha znižovať stratu vlhkosti z pokožky, podporuje obnovu lipidovej bariéry a má antibakteriálne vlastnosti, ktoré chránia pred infekciami.3 Vďaka obsahu mastných kyselín preniká do hlbších vrstiev pokožky a pomáha udržiavať jej pružnosť. Jeho ľahká konzistencia zaisťuje rýchlu vstrebateľnosť, čo ocenia tí, ktorí nemajú radi pocit mastnoty na perách.

Nanášanie týchto prírodných látok pred spaním pomáha regenerácii pier počas noci, keď sú v pokojovom stave a môžu lepšie vstrebať výživné zložky.

(Slovenčina) (7)

3) Výživa pre zdravé pery

Zdravie pier ovplyvňuje nielen vonkajšia starostlivosť, ale aj to, čo prijímame v strave. Správna výživa pomáha udržať pery hydratované, pružné a odolné voči vonkajším vplyvom. Nedostatok dôležitých vitamínov a minerálov môže viesť k ich vysušeniu, praskaniu alebo zvýšenej náchylnosti k zápalom. Okrem pestrej stravy je tiež dôležité dbať na dostatočný príjem tekutín, aby pokožka pier zostala hydratovaná aj zvnútra. Aké živiny sú pre zdravé pery kľúčové?

Dôležité vitamíny a minerály:

  • Vitamín B2 (riboflavín) Tento vitamín je kľúčový pre zdravie pokožky, slizníc a pier. Pomáha predchádzať prasklinám v kútikoch úst, ktoré môžu byť bolestivé a nepríjemné. Nedostatok riboflavínu môže viesť k angulárnej cheilitíde, čo sa prejavuje bolestivými prasklinami v kútikoch úst a zápalovými zmenami na sliznici pier.4 Prirodzeným zdrojom tohto vitamínu sú mliečne výrobky, vajcia, huby, listová zelenina a strukoviny.
  • Vitamín B3 (niacín) Podporuje regeneráciu buniek a zdravie pokožky, čím pomáha udržať pery hebké a hydratované. Deficit niacínu je spojený s pelagrou, ktorá sa prejavuje dermatitídou, začervenaním a olupovaním pokožky, najmä v oblastiach vystavených slnečnému žiareniu.4 Pomáha tiež pri obnove poškodenej pokožky a môže prispieť k rýchlejšiemu hojeniu drobných prasklín na perách. Nájdeme ho v rybách, arašidoch, hydinovom mäse a celozrnných obilninách.
  • Vitamín E – Je silným antioxidantom, ktorý chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi a pomáha udržať pokožku pier pružnú a odolnú voči vonkajším vplyvom. Nedostatok vitamínu E môže viesť k suchosti pokožky, zvýšenej krehkosti kapilár a oneskorenému hojeniu rán.4 Tento vitamín teda napomáha regenerácii popraskaných pier a podporuje ich prirodzenú hydratáciu. Bohatým zdrojom vitamínu E sú orechy, slnečnicové semienka, avokádo, olivový olej a rôzne druhy listovej zeleniny.
  • Zinok Tento minerál je nevyhnutný pre proces hojenia pokožky a zabraňuje vzniku zápalov, ktoré sa môžu objaviť v dôsledku suchých a popraskaných pier. Nedostatok zinku môže viesť k oneskorenému hojeniu rán, dermatitíde a zvýšenej náchylnosti k infekciám, čo sa často prejavuje na pokožke a slizniciach.4 Zinok tiež podporuje imunitný systém a pomáha telu bojovať proti infekciám, vrátane vírusových ochorení, ktoré sa môžu prejaviť ako opary na perách. Jeho bohatými zdrojmi sú tekvicové semienka, hovädzie mäso, morské plody a strukoviny.

(Slovenčina) BrainMax Zinc Complex_1

4) Prevencia oparov a áft: Ako sa im vyhnúť?

V zime sa častejšie objavujú opary (spôsobené vírusom herpes simplex) a afty (malé bolestivé vredy vo vnútri úst). Ich vznik môže byť spojený s oslabenou imunitou, stresom alebo nedostatkom vitamínov.

Ako oparom a aftám predchádzať?

  • Posilňovať imunitný systém – dostatok vitamínu C, zinku a železa.
  • Vyhýbať sa stresu – psychická pohoda má vplyv na celkové zdravie.
  • Dbať na hygienu – nedeliť si rúže alebo balzamy na pery s inými ľuďmi.
  • Používať ochranné balzamy – chrániť pery pred vysušovaním a praskaním.

Ak sa opary či afty objavia, je vhodné použiť liečivé masti s antivírusovými látkami alebo prírodné prostriedky, ako je med či kokosový olej, ktoré pomáhajú hojeniu.

Záver

Starostlivosť o pery nie je zložitá, ale vyžaduje pravidelnosť a správne návyky. Kľúčom k úspechu je kombinácia vonkajšej ochrany, hydrácie, vyváženej stravy a prevencie pred podráždením. S týmito krokmi budú vaše pery nielen krásne, ale aj zdravé po celú zimu. Nezabudnite – pery sú našou vizitkou, a keď sú dobre ošetrené, cítime sa lepšie aj my sami!

 

1Ayanlowo, O., Ebie, C., Cole-Adeife, O., Ilomuanya, M., & Adegbulu, A. (2021). Shea butter as skin, scalp, and hair moisturizer in Nigerians. Dermatologic Therapy, 34.

2Saikaly, S.K., Khachemoune, A. Honey and Wound Healing: An Update. Am J Clin Dermatol18, 237–251 (2017).

3Lin, T., Zhong, L., & Santiago, J. (2017). Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils. International Journal of Molecular Sciences, 19.

4Galimberti, F., & Mesinkovska, N. (2016). Skin findings associated with nutritional deficiencies. Cleveland Clinic Journal of Medicine, 83, 731 - 739.

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: