Prečo je dôležité filtrovať vodu, alebo voda z kohútika - skrytá hrozba

Tento článok je prevzatý z www.risebyperformance.cz a jeho autorom je Mgr. Adam Česlík. Prečítajte si tiež najnovší článok: Akadémia vied o klesajúcej kvalite pitnej vody!

vodni-filtr

Vo vode vznikol život. Voda umožňuje našej existencii, vďaka vode naše telo funguje tak ako má, a dostatočné pitie vody sa prejavuje nielen v optimalizácii nášho zdravia, ale aj v rýchlejšom dosahovaní výsledkov pri premene postavy. Keď sa pozriete na akékoľvek zdravotné predpisy alebo výživové odporúčania, piť dostatočné množstvo čistej vody je vždy na prvých miestach. A práve preto je potrebné brať na zreteľ nielen množstvo, ale aj kvalitu vody, ktorú konzumujeme. Najčastejším zdrojom pitnej vody v našich podmienkach je pritom voda kohútiková, ktorá je všeobecne proklamovaná ako bezpečná, ale ktorá pritom môže viesť z dlhodobého hľadiska k narušeniu zdravia organizmu. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na úskalia kohútikovej vody.

O nevhodnosti kohútikovej vody pravidelne prednášam na prednáškach Performance lifestyle a letmo som sa o nej zmienil aj v článku Test0steronové vojny: Estrogén sa prebúdza, po ktorom sa rozpútala na Facebooku búrlivá diskusia o tom, čo si to ten Česlík zase vymýšľa, na všetkými tak milovanú vodu, tečúcu z kohútika, ktorá sa tak skvele hodí na rozmiešanie proteínového shejku, zaliatie ovsených vločiek alebo k celodennému popíjaniu. Kohútiková voda je najlacnejším a najdostupnejším zdrojom vody pre väčšinu ľudí a predstava kupovať si desiatky fliaš balenej vody za drahé peniaze väčšinu z Vás náležite znechutí už len z princípu.

Napriek tomu, že nasledujúce informácie budú mnohými ignorované, popierané či bagatelizované („Najskôr sa pustil do mojich vločiek, potom do sójového latté a teraz ešte voda z kohútika. Čo príde nabudúce? Kritika stanazololu?!“), je nevhodnosť pitia kohútikovej vody faktom, ktorý je akceptovaný z hľadiska zdravého životného štýlu vo väčšine vyspelých štátov našej planéty. Keď sa o tejto problematike zmieňoval Ch. Poliquin na prednáške v Manchestri, takmer 300 prizerajúcich trénerov a športovcov zo všetkých kútov sveta nad nevhodnosťou kohútikovej vody len uznalo kývalo hlavou, zatiaľ čo nás niekoľko Čechov a Poliakov nechápavo vrešťalo ako napadnutý šimpanzi.

Protože môj organizmus funguje ako presne vyladené atómové hodiny, dokážem spoznať už len menšie znečistenie vody z kohútika a nevedomky ju potom odmietam piť. Prvýkrát som si to všimol niekedy v roku 2009 pri načapovaní vody v Pražskom Žižkove, ktorá mala olovnato žltkastú farbu a plávali v nej nepekné makročastice. Zatiaľ čo ostatní spolubývajúci ju konzumovali po litroch, už jediné napitie mi signalizovalo, že toto nie je správna cesta. V nasledujúcich rokoch som sa potom pitiu kohútikovej vody stále viac vyhýbal, pretože mi na nej jednoducho niečo „nechutilo“.

Znamenalo to dlhé roky nosenia desiatok balených vôd do piateho poschodia bez výťahu, ktoré nielen vytrénovalo moju húževnatosť, ale aj kvadricepsy. Dokonca aj keď som nemal auto, tak som vláčil balené vody v Ostrave, Brne i Prahe električkami, autobusmi a peškochodmi. Vodu z kohútika som tak požíval väčšinou iba v posilňovniach, reštauráciách a na robenie kokteilov s doplnkami stravy (ktoré prebili chuť kohútikovej vody).

Od mája roku 2015 som však klasickú vodu z kohútika vyradil úplne, úplne a bezvýhradne. Čo ma k tomu prinútilo?

Dejvická katastrofa

Zhruba 24.  5.  2015 došlo ku kontaminovaniu pitnej vody pre pražské štvrte Dejvice a Bubeneč, čo malo za následok hromadnú otravu viac ako 2600 ľudí, ktorí vyhľadali následne lekársku pomoc na ambulanciách alebo ich odviezla záchranka. Tak veľké číslo bolo pritom dosiahnuté tým, že Prahe trvalo niekoľko dní, kým si celú tragédiu uvedomila, vydala krízové ​​hygienické oznámenie a zaistila dodávku pitnej vody. Počas tej doby boli ľudia posielaní od lekárov domov s tým, že majú črevnú chrípku a hlavne nech dodržiavajú pitný režim, čo ich situáciu následne ďalej komplikovalo. Zvracanie, hnačky, horúčky i vážnejšie komplikácie spôsobilo zvýšené množstvo koliformnej baktérie Escherichia Coli, norovírusov a prípadnej žltačky typu A, kvôli kontaminácii vody fekáliami.

Veľmi zaujímavé bolo záverečné verejné vystúpenie epidemiologičky pražskej hygienickej stanice Zdeňky Jágrovej, ktoré bolo živo prenášané na ČT 24. Ako dôvod otravy ľudí bolo oficiálne uvedené prepláchnutie slepého ramena vodovodnej kanalizácie, v ktorom sa premnožili baktérie E. Coli, norovíry, ktoré sa prenášajú človeka a fekálie vysvetlené ďalej neboli. V priestore na otázky a odpovede sa jej jedna reportérka spýtala, kde sa vo vode tieto baktérie vzali, či ich tam niekto mohol úmyselne zaniesť, aby vyvolal epidemickú katastrofu. Epidemiologička pokojným hlasom odpovedala, že nie, že tieto baktérie sa v kohútikovej vode bežne vyskytujú, akurát nesmie presiahnuť určité množstvo, aby nevyvolali ony negatívne príznaky.

A v tej chvíli mi zapadlo posledné políčko skladačky na svoje miesto: Voda z kohútika naozaj obsahuje množstvo nečistôt, xenoestrogénov, cudzorodých organizmov a látok majúcich v tele povahu voľných radikálov, kým však tieto neprekročia pri kontrole kritickú hodnotu (tzv. najvyššiu medznú hodnotu), je voda hodnotená ako „zdraviu neškodná“ a „pitná“. Pokiaľ je potom táto hranica prekročená, vyrieši sa to napríklad pridaním väčšieho množstva, pre telo jedovatého, chlóru. To je nielenže útek z dažďa pod odkvap, ale kým dôjde k tomuto riešeniu, môže byť vo väčšine prípadov už dávno neskoro, obdobne ako v prípade Dejvickej epidémie.

Otázkou potom zostáva, stojí pitie lacnej, ľahko dostupnej vody z kohútika za to riziko, že v prípade podobnej hygienickej havárie dôjde k otrave človeka? K otrave Vašej priateľky, matky, Vašich detí? Na ktorých sa môže vďaka slabšiemu imunitnému systému otrava podpísať ďaleko horšie (napríklad zvracaním krvi, zlyhaním obličiek)? Mi teda nie!

Nemusíme však chodiť tak ďaleko ako je manifestácia znečistenia vody v podobe príležitostnej epidémie. Stačí sa pozrieť na bežné zloženie pitnej vody z kohútika, aby sme mohli poukázať na nevhodnosť jej dlhodobej konzumácie.

Čo je na kohútikovej vode zlé?

Vzhľadom k tomu, že je kohútiková voda konzumovaná na každodennej báze v objemoch litrov, niekedy až dokonca desiatok litrov, dostáva do seba človek z dlhodobého hľadiska veľké množstvo zdraviu škodlivých látok, ktoré sa v organizme časom môžu hromadiť a zhoršovať tak nenápadne naše zdravie. Čo teda kohútiková voda obsahuje také zlé, že ju opakovane spomínam ako nevhodnú na dlhodobú konzumáciu (predovšetkým u detí)?

  • Rez (ak bývate v novostavbe s novými, najlepšie plastovými rúrkami, tak sa hrdze a kovov z rúrok obávať nemusíte, pokiaľ však žijete v dome, ktorý už niečo pamätá, je veľmi dobrá šanca, že Vám Vaše rúrky obohacujú pitnú vodu o nadmerné množstvo hrdze a ďalších ťažkých kovov).
  • Ťažké kovy (najmä olovo, ďalej hliník, kadmium, meď, nikel, ortuť, železo). Nadmerné množstvo železa v kohútikovej vode bolo tým úplne prvým negatívom, ktoré som sa o nej dozvedel.)
  • Chlór (ktorým je jednak voda prirodzene kontaminovaná chemičkami a jednak je do pitnej vody umelo pridávaný (obdobne ako do bazénov), kvôli hubeniu baktérií)
  • Fluoridy (predtým pridávané do pitnej vody zámerne, pretože sa verilo, že prispejú k zdraviu zubov, nakoniec sa došlo iba k záveru, že devastujú zdravie a dnes sa už zámerne nepridávajú, napriek tomu sa vo vode vyskytujú).
  • Pesticídy (poškodzujú nervovú sústavu).
  • Trihalogenmethany (vznikající dezinfekciou vody pri chlórizácií).
  • Priemyslové rozpúšťadlá
  • Baktérie a vírusy (koliformné baktérie, E. Coli – u jedincov s oslabenou imunitnou sústavou (starí ľudia, deti, rôzne ochorenia) môžu spôsobiť hnačky, zažívacie ťažkosti, horúčky, ale aj celkový kolaps organizmu (keď sa rozšíri z GIT po tele)).
  • Estrogény (zbytky ženskej antikoncepcie, ktoré majú takú malú molekulárnu hmotnosť, že jej čističky vôd nie sú schopné odstrániť a dostávajú sa tak následne opätovne do tečúcich vôd). Boli zdokumentované prípady, keď estrogény z hormonálnej antikoncepcie viedli k premene pohlavia rýb, obývajúcich kontaminovanú vodnú plochu.
  • Zbytky ďalších liekov, ktoré ľudia vylúčia zo svojho tela alebo ich priamo spláchnu do WC a ktoré sa následne opäť napriek nedostatočnému čisteniu odpadových vôd dostávajú do riek a vôd stojatých.
  • Mikrocystíny – toxické látky produkované premnožením siníc vo vodných nádržiach, slúžiacich ako zdroje povrchovej vody pre následnú úpravu na vodu pitnú, ku ktorému dochádza v dôsledku nadmerného množstva fosforu, ktorý vybíja ich prirodzených nepriateľov z radov vodnej vegetácie a ktorý sa do týchto vôd dostáva z chemického priemyslu a najmä prácach práškov.

Prezrenie a riešenie

Keď tieto poznatky o kohútikovej vode niekde prednesiem, väčšinou nasleduje vydesené mávanie pažami a bedákanie nad tým, čo má človek teda piť, keď plastové fľaše s vodou sú drahé, nepraktické na dopravu domov a navyše o ich zdravotnej nezávadnosti možno tiež pochybovať (plasty uvoľňujú do vody pri vyšších teplotách Bisphenol A, ktorý v ľudskom tele mimikuje estrogény).

Riešenie je pritom veľmi elegantné, jednoduché a praktické. Volá sa vodný filter, a či je to v našich končinách zatiaľ vec neznáma, spájaná so znakmi západnej buržoázie, verte, že v civilizovanej spoločnosti sú filtre na kohútikoch i sprchových hladiacich oveľa bežnejšou záležitosťou.

Už tak banálna vec, ako je ten najjednoduchší vodný filter, ktorý sa montuje priamo na kohútik (môžete ho vidieť na úvodnej fotografii), Vám vydrží 2-3 mesiace, odstráni z vody väčšinu tých najvážnejších nečistôt. Po týchto 2-3 mesiacoch potom do neho už len vymieňate filtračné vložky, ktoré stoja približne 10 € jedna.

Podľa toho, v akom starom dome bývate (a teda v akom stave môže byť Vaše potrubie) a kde bývate (napr. v Anglicku by som nedal vodu z kohútika vypiť ani najhoršiemu nepriateľovi), budete možno potrebovať účinnejší vodný filter, kde na samom vrchole tróni tzv. reverzná osmóza, ktorá už odstraňuje aj tie najmenšie vírusy, vodu remineralizuje.

Upozorňujem, že bežné plastové filtračné kanvice urobia viac škody ako úžitku a môžete ich rovno vyhodiť. Úprava vody v nich je navyše nepraktická. Kohútikový vodný filter Vám zaistí dodávku vody takmer v reálnom čase.

Telesná detoxikácia ako cesta k celkovému zdraviu

Namontovaním filtra na kohútik však problematika denno-dennej intoxikácie nie je ani zdanlivo vyriešená, iba sme odstavili jeden z ich zdrojov, ktorý môže významným dielom prispievať k devastácii zdravia. 

Vec sa má totiž tak, že toxíny do seba dostávame na dennej báze cez naše pľúca, pokožku, sliznice aj tráviaci trakt. Cieľom poznatkov, ktoré Vám tu odovzdávam nemá byť vznik fóbie z vody, vzduchu či jedla, ale optimalizácia vlastných schopností telesnej detoxikácie.

Zatiaľ čo niektorí z nás, geneticky predisponovaní, sú od prírody silnými detoxikátormi a môžu vyfajčiť 40 cigariet denne, a vypiť litre piva bez toho, aby kedy pocítili akýkoľvek negatívny efekt, na menej zdatných detoxikátoroch sa prejaví akumulácia nezdravého životného štýlu manifestuje ako zlyhanie jedného alebo viacerých orgánov či rozvoj systémového ochorenia. Existujú však aj slabí detoxikátori, ktorí nielenže sa musia pre optimálne zdravie vyhnúť tým najväčším zlozvykom dnešnej spoločnosti, ale tiež oveľa viac dbať na zníženú expozíciu enviromentálnym toxínom.

Spolu s rozvojom dnešnej spoločnosti sa zvyšuje aj naše vystavenie stále novým a novým toxínom. Namiesto sťahovania sa do neprístupných častí Apalačského pohoria však k ich eliminácii prichádza k slovu optimalizácia procesov telesnej detoxikácie prostredníctvom adekvátnej stravy, suplementácie a optimalizácie nášho prostredia.

Práve zefektívnenie procesu prirodzenej telesnej detoxikácie je súčasťou protokolu Performance lifestyle 3.0 Optimalizácia zdravia. Jeho absolvovaním zvýšite kapacity Vašich detoxikačných orgánov, optimalizujete jednotlivé časti detoxikačného procesu a zefektívnite tak svoju detoxikáciu. Súčasťou je aj protokol celkovej telesnej očisty.

Na záver Vás poprosím o šírenie týchto informácií, či už zdieľaním článku na Facebooku, v ústnej forme alebo pomocou vodnej pošty.

Mgr. Adam Česlík

 

Ak ste v článku zaznamenali chybu alebo preklep, dajte nám, prosím, vedieť na mail korektura@brainmarket.sk. Ďakujeme!

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: