Magtein, známy tiež ako magnézium L-threonát, je špecifická forma horčíka, ktorá sa v posledných rokoch stala stredom pozornosti kvôli svojej schopnosti prekonať hematoencefalickú bariéru a ovplyvniť synaptickú plasticitu v mozgu. Ako Magtein skutočne funguje, čo sú synapsy a hematoencefalická bariéra? A ako môže Magtein pomôcť so stresom, spánkom a pamäťou?
Magtein: Zlepšenie mozgu a zvládanie stresu pomocou horčíka L-threonátu. Ako magtein funguje?
Magtein je forma horčíka, ktorá je viazaná na L-threonát, a je známa svojou schopnosťou preniknúť až do mozgu, ktorý chráni hematoencefalická bariéra. Ide o ochrannú bariéru, ktorá oddeľuje krv od mozgu. Potom, čo Magtein prenikne do mozgu, viaže sa na synaptické receptory a podporuje tvorbu nových synapsií a zlepšuje synaptickú plasticitu. To vedie k posilneniu spojení medzi nervovými bunkami a zlepšeniu komunikácie medzi nimi. Ale poďme sa na tento horčík pozrieť podrobnejšie.
Čo sú to synapsie a hematoencefalická bariéra?
Synapsie alebo synaptické štrbiny, ako sú nazývané drobné medzery na konci každého neurónu, je priestor, kde sa prenos informácií odohráva. Celý nervový systém je v podstate obrovská a komplikovaná sieť neurónov, ktoré majú medzi sebou nepatrné medzery. V momente, keď je potrebné odovzdať informáciu cez túto medzeru (synapsiu) povolá mozog neurotransmitery. Takto to vyzerá ako zdĺhavý proces, ale každý prenos medzi bunkami v mozgu trvá menej než milióntinu sekundy a magtein je jeden z pomocníkov, ktorý dokáže tento prenos urobiť efektívnym. Lenže ako sa vôbec dokáže dostať do mozgu, ktorý je dobre chránený?
Hematoencefalická bariéra je ochranná bariéra, ktorá oddeľuje krvný obeh od mozgu a chráni ho pred nežiaducimi látkami a infekciami. Je to dôležitý mechanizmus, ktorý udržuje stabilitu a integritu mozgu. Nie každá látka sa cez túto bariéru dostane. Hematoencefalická bariéra je totiž v podstate vyhadzovač pri dverách, ktorý bráni potenciálnym výtržníkom a dôkladne všetko kontroluje. Horčík môže prísť, ale musí byť sprevádzaný, čo obmedzuje množstvo, ktoré prejde. A tak zatiaľ čo iné formy horčíka končia pred bránami mozgu, L-threonát je schopný touto bariérou preniknúť a to mu dáva jeho výnimočné účinky.
1.) L-threonát a stres
Štúdie naznačujú, že Magtein má potenciál významne ovplyvniť funkciu mozgu a nervovej sústavy. Jedným z jeho hlavných prínosov je jeho schopnosť znižovať hladinu stresu tým, že reguluje aktivity neurotransmiterov ako je GABA a glutamát. Týmto spôsobom môže Magtein pomôcť znížiť úzkosť a podporovať relaxáciu. Navyše bolo preukázané, že Magtein zlepšuje kvalitu spánku tým, že reguluje rytmus spánku a bdenia a podporuje uvoľnenie a pohodu.
Magtein bol v štúdii skúmaný pre svoj účinok na zvládanie každodenného stresu a podporu nervovej sústavy. Stres spôsobuje narušenie bežného života, nálady, napätie a duševného rozrušenia. Po 6 týždňoch suplementácie Magteinom sa stres u subjektov znížil o 167 % v porovnaní s východiskovou hodnotou.1
2.) L-threonát a kvalitnejší spánok2
Výskumy naznačujú, že L-threonát môže zvýšiť koncentráciu horčíka v mozgových bunkách, čo pomáha regulovať neurotransmitery a upokojiť nervový systém. Týmto spôsobom môže prispieť k zníženiu úzkosti a zlepšeniu celkovej kvality spánku.
3.) L-threonát a pamäť
Štúdie naznačujú, že Magtein má potenciál významne ovplyvniť funkciu mozgu a nervovej sústavy. Jedným z jeho hlavných prínosov je jeho schopnosť znižovať hladinu stresu tým, že reguluje aktivity neurotransmiterov ako je GABA a glutamát. Týmto spôsobom môže Magtein pomôcť znížiť úzkosť a podporovať relaxáciu. Navyše bolo preukázané, že Magtein zlepšuje kvalitu spánku tým, že reguluje rytmus spánku a bdenia a podporuje uvoľnenie. Pokiaľ ide o pamäť, štúdie naznačujú, že Magtein môže zlepšiť kognitívne funkcie, vrátane pamäti a učenia, tým, že podporuje tvorbu nových synapsií a zlepšuje synaptickú plasticitu. To vedie k lepšiemu uchovávaniu a vybavovaniu informácií a môže pomôcť znížiť riziko kognitívneho úpadku spojeného s vekom.
Štúdia publikovaná v časopise Frontiers in Aging Neuroscience preukázala, že Magtein môže zlepšiť pamäť a kognitívne funkcie u starších dospelých. Ďalšia štúdia, publikovaná v Neuropharmacology, zistila, že Magtein môže znížiť úzkostné reakcie a podporovať relaxáciu. V prelomovej štúdii ľudia užívajúci L-threonát horečnatý preukázali významné zlepšenie pozornosti aj rýchlosti spracovania informácií. Preukázali tiež konzistentnejšie kognitívne schopnosti, čo je dôležité, pretože výkyvy môžu naznačovať kognitívny pokles.3
V spomenutej štúdii vedci objavili, že horčík L-threonát dokázal zvrátiť proces starnutia mozgu u účastníkov. Ľudia v štúdii mali priemerne 57 rokov, ale ich mozog bol na základe kognitívnych testov hodnotený ako takmer 70 ročný. Po užívaní horčíka L-threonátu sa tento priemerný "vek mozgu" znížil na 60,6 rokov, čo je zlepšenie o viac než deväť rokov a priblížilo sa to veku zdravých rovesníkov.
Horčík L-threonát preukázal schopnosť zvyšovať hustotu neuronálnych kmeňových buniek v hipokampe, oblasti mozgu kľúčovej pre pamäť a učenie. To naznačuje, že pravidelný príjem by mohol pomôcť udržať a tvoriť nové neurónové spojenia nevyhnutné pre kognitívne zdravie. Štúdie na zvieratách tiež naznačujú, že môže chrániť pred motorickými deficitmi, stratou neurónov pri Parkinsonovej chorobe a kognitívnym úpadkom pri Alzheimerovej chorobe, a dokonca môže obnoviť pamäťové deficity spôsobené nervovou bolesťou
4.) L-threonát a nálada4
Nízky príjem horčíka súvisí s vyšším rizikom depresií, a vedecké štúdie to potvrdzujú. Experimenty ukázali, že znižením príjmu horčíka môže dôjsť k zvýšeniu úzkostí, a naopak, jeho dostatočný príjem môže pomôcť zlepšiť symptómy úzkosti a depresie. Vedci dokonca tvrdia, že horčík by mohol byť efektívnym spôsobom liečby depresií a môže pomôcť obnoviť nervové poškodenie spôsobené dlhodobým stresom.
Pokiaľ ide o kombináciu horčíka s L-threonátom, tieto spojenia majú zaujímavé účinky na mozog, zvlášť na hipokampus, ktorý je dôležitý pre emocionálnu reguláciu a duševné zdravie. Zdravší hipokampus môže priamo prispieť k lepšiemu emočnému stavu. Okrem toho má hipokampus rolu v spracovaní spomienok na strach, čo môže ovplyvniť vývoj strachu, fóbií a posttraumatickej stresovej poruchy. Výskumy naznačujú, že trauma môže hipokampus zmenšovať, čo môže mať dopad na duševné zdravie.
5.) L-threonát a neurodegeneratívne choroby
V súčasnosti žije na svete viac než 55 miliónov ľudí s demenciou, pričom Alzheimerova choroba je najčastejšou formou a prispieva k 60–70 % prípadov. Každý rok pribúda takmer 10 miliónov nových prípadov demencie. Tento počet sa očakáva, že sa takmer zdvojnásobí každých 20 rokov, čo znamená, že do roku 2050 by počet ľudí s demenciou mohol dosiahnuť až 152 miliónov. Štúdia skúmala, ako doplnok stravy L-threonát pôsobí na pacientov so stredne ťažkou až ťažkou demenciou. Po 12 týždňoch užívania l-threonátu sa u pacientov zlepšil mozgový metabolizmus a kognitívne funkcie, ako je pamäť a pozornosť. Tým sa aj potvrdilo, že l-threonát je naozaj účinný a bezpečný doplnok pre liečbu Alzheimerovej choroby.4
Brainmarket je vôbec prvou európskou firmou, ktorá na svojom e-shope exkluzívne ponúka prielomový produkt magnézium l-threonát, unikátnu formu horčíka, ktorá podporuje kognitívne funkcie a zlepšuje pamäť.
1. Zhang, C., Hu, Q., Li, S., Dai, F., Qian, W., Hewlings, S., Yan, T., & Wang, Y. (2022). A Magtein®, Magnesium L-Threon