L-citrulín: Kľúčová aminokyselina na zlepšenie prekrvenia a výkonnosti

L-citrulín je neesenciálna aminokyselina, ktorá hrá dôležitú úlohu v metabolizme dusíka v ľudskom tele. Je to prírodná zlúčenina, ktorú môžeme nájsť v niektorých potravinách, ako je vodný melón, alebo ju môžeme získať prostredníctvom doplnkov stravy. L-citrulín bol prvýkrát izolovaný v roku 1914 z vodného melóna, čo viedlo k jeho názvu odvodenému od latinského slova pre melón, citrullus. V priebehu desaťročí vedci objavili jeho význam v ľudskom tele, najmä jeho úlohu v metabolizme dusíka a produkcii oxidu dusnatého (NO).

Vodný melón: prirodzený zdroj L-citrulínu

Vodné melóny existujú v rôznych farebných variantoch, čo môže byť prekvapivé pre tých, ktorí sú zvyknutí na klasické červené melóny. Okrem červeného vodného melóna existujú aj melóny so žltou a oranžovou dužinou. Tieto rôzne farebné varianty majú rôzne koncentrácie živín, vrátane L-citrulínu.

  1. Červený vodný melón: Najčastejšia a najznámejšia varianta, ktorú pozná väčšina ľudí. Obsahuje približne 1 mg L-citrulínu na gram dužiny.
  2. Žltý vodný melón: Má sladšiu chuť a vyšší obsah L-citrulínu ako červený melón, asi 3,5 mg na gram dužiny.
  3. Oranžový vodný melón: Tiež sladší než červený melón a obsahuje rôzne množstvo živín, vrátane L-citrulínu (okolo 1,8 mg na gram dužiny).

(Slovenčina) Úloha L-citrullinu v lidském těle

Úloha v ľudskom tele

L-citrulín má niekoľko kľúčových funkcií v ľudskom tele:

1) Zlepšenie prekrvenia a výkonnosti: L-citrulín zvyšuje hladinu arginínu v krvi, čo vedie k zvýšenej produkcii oxidu dusnatého (NO). Oxid dusnatý je vazodilatátor, čo znamená, že rozširuje krvné cievy, čím zlepšuje prietok krvi a kyslíka do svalov. To môže viesť k zlepšeniu športovej výkonnosti a znižovaniu únavy.

V roku 2010 bola publikovaná štúdia v časopise Journal of Strength and Conditioning Research, ktorá zistila, že suplementácia L-citrulínu viedla k zvýšeniu počtu opakovaní počas silového tréningu, čo znamená, že účastníci boli schopní vykonať viac opakovaní konkrétnych cvikov pred dosiahnutím únavy v porovnaní s kontrolnou skupinou. Okrem toho účastníci, ktorí užívali L-citrulín, hlásili menšiu svalovú bolesť v nasledujúcich dňoch po cvičení, čo naznačuje lepšiu regeneráciu a odstránenie metabolických odpadových produktov vďaka zlepšenému krvnému obehu.1

2) Podpora pri erektilnej dysfunkcii: L-Citrulín môže byť užitočný pri liečbe erektilnej dysfunkcie vďaka zvýšenej produkcii oxidu dusnatého, ktorý zlepšuje prietok krvi do penisu a tým zlepšuje erektilnú funkciu. Výskum publikovaný v časopise "Urology" v roku 2011 naznačil účinnosť L-Citrulínu pri liečbe miernej erektilnej dysfunkcie, kedy pacienti užívajúci tento doplnok zaznamenali zlepšenie erektilnej funkcie bez významných vedľajších účinkov.2
 
3) Detoxikácia amoniaku:  L-citrulín hrá kľúčovú úlohu v močovinovom cykle, ktorý pomáha detoxikovať amoniak v tele. Amoniak je vedľajší produkt metabolizmu bielkovín a jeho nadbytok sa môže stať toxickým. Premena amoniaku na močovinu umožňuje jeho bezpečné vylúčenie močom. Štúdia z roku 2019 sa zamerala na močovinový cyklus a jeho poruchy a zistila, že L-citrulín hrá kľúčovú úlohu v detoxikácii amoniaku. Suplementácia L-citrulínom zlepšuje vylučovanie amoniaku a znižuje jeho toxické účinky, čo pomáha pri zvládaní hyperamonémie a ďalších metabolických porúch.3
 

4) Podpora imunitného systému: Zlepšenie prekrvenia a detoxikácie môže tiež podporovať imunitný systém. Lepšie prekrvenie znamená efektívnejšie dodávanie živín a kyslíka do buniek, čo zlepšuje ich funkciu a obranyschopnosť. Prehľadová štúdia skúmala úlohu metabolizmu arginínu a citrulínu v imunitnej odpovedi na sepsu. Citrulín a arginín boli identifikované ako kľúčové prvky pri regulácii imunitnej odpovede, najmä pri sepse a endotoxémii, čo podčiarkuje ich význam pre posilnenie imunitného systému.4

5) Podpora kardiovaskulárneho zdravia: Vďaka svojmu vplyvu na produkciu oxidu dusnatého prispieva L-citrulín k udržiavaniu zdravého krvného tlaku a celkového kardiovaskulárneho zdravia. Zlepšený prietok krvi zároveň znižuje riziko vzniku srdcových chorôb. Systematická recenzia a meta-analýza zverejnená v Current Hypertension Reports zhrnula výsledky niekoľkých klinických štúdií, ktoré ukázali, že suplementácia L-citrulínom vedie k významnému zníženiu systolického aj diastolického krvného tlaku. Autori identifikovali osem štúdií spĺňajúcich ich kritériá a dospeli k záveru, že L-citrulín je účinným doplnkom pre osoby trpiace hypertenziou.

(Slovenčina) (65)

Dávkovanie a Použitie

L-citrulín je dostupný vo forme prášku a kapslí a obvykle sa odporúča dávkovanie medzi 3-6 gramami denne, v závislosti na individuálnych potrebách a cieľoch. Je vhodné ho užívať pred tréningom pre zlepšenie výkonu alebo počas dňa pre podporu celkového zdravia.

Záver

L-citrulín je viac ako len doplnok pre športovcov. Je to kľúčová aminokyselina, ktorá podporuje zdravie srdca, imunitného systému a celkovú detoxikáciu organizmu. Zaradením L-citrulínu do vášho zdravého životného štýlu môžete podporiť nielen svoju fyzickú výkonnosť, ale aj celkové zdravie.

 

Zdroje

1. Pérez-Guisado, J., Jakeman, P. M. Citrulline Malate Enhances Athletic Anaerobic Performance and Relieves Muscle Soreness. Journal of Strength and Conditioning Research. 2010.

2. Cormio, L., De Siati, M., Lorusso, F., et al. Oral L-citrulline supplementation improves erection hardness in men with mild erectile dysfunction. Urology. 2011. 

3. Häberle, J., Burlina, A., Chakrapani, A., et al. Suggested guidelines for the diagnosis and management of urea cycle disorders: First revision. Journal of Inherited Metabolic Disease. 2019, 42(6), 1192-1230. doi: 10.1007/s10545-018-0228-5. 

4. Wijnands, K. A. P., Castermans, T. M. R., Hommen, M. P. J., Meesters, D. M., & Poeze, M. Arginine and Citrulline and the Immune Response in Sepsis. Nutrients [online]. 2015, 7(3), s. 1426-1463 [cit. 2024-07-31]. 

5. Mirenayat, M.S., Moradi, S., Mohammadi, H. et al. Effect of L-Citrulline Supplementation on Blood Pressure: a Systematic Review and Meta-Analysis of Clinical Trials. Current Hypertension Reports. 2018, 20(98). doi: 10.1007/s11906-018-0898-3. 

 

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: