Kúzlo škorice: Skvelá v kuchyni, prospešná pre zdravie

Škorica je aromatická kôra stromov z rodu Cinnamomum, ktorá sa po zbere suší, roluje do typických tyčiniek alebo sa rozomelie na prášok a následne využíva ako korenie. Je obľúbená v mnohých kuchyniach sveta a po tisíce rokov je tiež využívaná v tradičnej medicíne. Škorica má príjemnú, nasládlu chuť s jemnými korenistými tónmi, vďaka čomu je obľúbená ako v sladkých, tak slaných pokrmoch.  V tomto článku sa pozrieme na históriu a pestovanie škorice, aké druhy existujú a k čomu sa používa, vrátane jej významných zdravotných prínosov.

História škorice 

Škorica má veľmi dlhú históriu. Už v staroveku bola vysoko cenená a považovaná za vzácne korenie, ktoré malo nielen kulinárske, ale aj liečebné a náboženské využitie. V starovekom Egypte bola škorica využívaná pri mumifikácii a tiež ako súčasť vonných olejov. V antickom Grécku a Ríme bola škorica vyhľadávanou luxusnou surovinou, ktorá sa dovážala z ďalekých krajín.

V stredoveku sa škorica stala predmetom obchodných ciest z Ďalekého východu do Európy a bola súčasťou bohatého koreninového trhu, ktorý sa rozvíjal medzi arabskými a európskymi obchodníkmi. V novoveku sa škorica pestovala hlavne na Srí Lanke, v Číne a Indii, kde dodnes tvorí významný vývozný artikel.

Druhy škorice

Existuje niekoľko druhov škorice, ale dva najznámejšie typy sú Ceilónska škorica (Cinnamomum verum) a Kassia škorica (Cinnamomum cassia). Tieto dva druhy sa líšia chuťou, vôňou, zložením aj pôvodom:

  1. Ceilónska škorica, alebo tiež pravá (Cinnamomum verum): Pochádza prevažne zo Srí Lanky a je považovaná za pravú škoricu. Má jemnejšiu, sladšiu chuť a nižší obsah kumarínu, čo je látka, ktorá môže vo vyšších dávkach škodiť zdraviu.

  2. Kassia škorica, alebo tiež čínska (Cinnamomum cassia): Tento typ škorice je rozšírenejší a lacnejší. Pochádza z Číny a má silnejšiu, ostrejšiu chuť. Obsahuje viac kumarínu, čo by malo byť zohľadnené pri dlhodobom a nadmernom užívaní.

Ďalšie menej známe druhy sú napríklad vietnamská škorica a indonézska škorica, ktoré sú chuťovo podobné škorici typu kassia.

TIP: Pravú ceilónsku škoricu v kvalite BIO môžete nájsť na našom e-shope.

Kde sa pestuje škorica?

Škorica sa dnes pestuje hlavne v tropických oblastiach. Hlavnými pestovateľskými oblasťami sú:

  • Srí Lanka: Je domovom ceilónskej škorice, ktorá je známa svojou jemnou a sladšou chuťou. Srí Lanka produkuje najkvalitnejšiu a najjemnejšiu škoricu na svete.
  • Čína: Odtiaľto pochádza škorica typu kassia, ktorá je chuťovo silnejšia a horkejšia.
  • Indonézia a Vietnam: Tieto krajiny sú významnými exportérmi škorice typu kassia.
  • Madagaskar a Seychely: Tiež produkujú ceilónsku škoricu, ale v menšom množstve.

Pestovanie škorice vyžaduje teplé a vlhké podnebie. Stromy dorastajú výšky niekoľkých metrov, a kôra sa zberá, keď sú stromy približne dva roky staré.

Využitie

Škorica je všestranné korenie, ktoré nachádza svoje využitie v kuchyni aj mimo nej:

  • V kuchyni: Škorica je obľúbená v mnohých receptoch po celom svete. Používa sa do sladkých pokrmov, ako sú dezerty, koláče, sušienky, kaše a nápoje. Je tiež skvelá v kombinácii so slanými pokrmami, napríklad v ázijskej a stredovýchodnej kuchyni.
  • V kozmetike a aromaterapii: Esenciálny olej zo škorice sa používa v aromaterapii, kde sa využívajú jej upokojujúce a hrejivé účinky. Škorica sa tiež pridáva do niektorých kozmetických prípravkov pre svoju antibakteriálnu a čistiacu schopnosť.
  • V tradičnej medicíne: Škorica má dlhú históriu užívania v tradičnej medicíne, najmä v čínskej a ajurvédskej. Používa sa pre svoje protizápalové, antibakteriálne a antioxidačné vlastnosti. Niektoré štúdie naznačujú, že škorica môže pomôcť pri regulácii krvného cukru, podpore trávenia a zmiernení zápalov.

(Slovenčina) Zdravotní přínosy skořice

Zdravotné prínosy škorice

1) Regulácia hladiny cukru v krvi

Škorica je známa svojou schopnosťou zlepšovať citlivosť na inzulín a stabilizovať hladinu glukózy, najmä u ľudí s diabetom typu 2. Pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, čo prispieva k zdravšiemu metabolickému profilu.1

2) Antioxidačné vlastnosti

Škorica obsahuje veľké množstvo polyfenolov, ktoré pôsobia ako silné antioxidanty. Tieto látky chránia bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi, čo môže prispieť k prevencii chronických ochorení a starnutia.2

3) Protizápalové účinky

Protizápalové vlastnosti škorice hrajú dôležitú úlohu v potlačení zápalových procesov v tele. Pravidelná konzumácia pomáha zmierniť zápaly spojené s chronickými ochoreniami, ako sú artritída a autoimunitné poruchy.3

4) Zlepšenie lipidového profilu

Pravidelné užívanie škorice pomáha znižovať hladiny triglyceridov, LDL cholesterolu a celkového cholesterolu, zatiaľ čo zvyšuje hladinu HDL cholesterolu. Tento účinok podporuje zdravie srdca a kardiovaskulárneho systému.4

5) Antibakteriálne a protipliesňové účinky

Škorica obsahuje silné antimikrobiálne látky, ktoré účinne bojujú proti baktériám, plesniam a kvasinkám. Vďaka tomu sa používa nielen v tradičnej medicíne, ale aj pri konzervácii potravín a v kozmetických výrobkoch.5

6) Podpora trávenia

Škorica pomáha stimulovať tráviaci systém a podporuje uvoľňovanie tráviacich enzýmov. Jej antibakteriálne vlastnosti môžu navyše pomôcť bojovať proti tráviacim ťažkostiam spôsobeným mikróbmi a zlepšiť celkové zdravie čriev.6

Záver

Škorica je jedným z najstarších a najznámejších korení na svete, ktoré má široké využitie v kuchyni, kozmetike a tradičnej medicíne. Či už ju používate pre jej chuť alebo pre jej zdravotné prínosy, škorica je skvelým doplnkom každodenného života.

 

1Khan, A., Safdar, M., Khan, M. M. A., Khattak, K. N., Anderson, R. A. Cinnamon improves glucose and lipids of people with type 2 diabetes. Diabetes Care. 2003, 26(12), 3215-3218. doi: 10.2337/diacare.26.12.3215.

2Shan, B., Cai, Y. Z., Sun, M., Corke, H. Antioxidant capacity of 26 spice extracts and characterization of their phenolic constituents. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2005, 53(20), 7749-7759. doi: 10.1021/jf051513y.

3Gruenwald, J., Freder, J., Armbruester, N. Cinnamon and health. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. 2010, 50(9), 822-834. doi: 10.1080/10408390902773052.

4Maierean, S., Serban, M., Sahebkar, A., Ursoniu, S., Serban, A., Penson, P., Banach, M. The effects of cinnamon supplementation on blood lipid concentrations: A systematic review and meta-analysis. Journal of Clinical Lipidology. 2017, 11(6), 1393-1406. doi: 10.1016/j.jacl.2017.08.004.

5Vasconcelos, N., Croda, J., Simionatto, S. Antibacterial mechanisms of cinnamon and its constituents: A review. Microbial Pathogenesis. 2018, 120, 198-203. doi: 10.1016/j.micpath.2018.04.036.

6Park, S., Kim, Y., Kim, M., Kim, K., Kim, J. Cinnamon (Cinnamomum cassia) water extract improves diarrhea symptoms by changing the gut environment: a randomized controlled trial. Food & Function. 2023. doi: 10.1039/d2fo01835g.

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: